Prechladnutie

Pri ochoreniach z prechladnutia sa jedná o infekcie horných dýchacích ciest, ktoré sa často objavujú po pôsobení chladu. Počasie totiž samo osebe nespôsobuje nádchu ani kašeľ, v 80 % sú to vírusy. Tie sa rýchlejšie šíria práve preto, že nedostatok slnečných lúčov, vitamínov a chlad náš organizmus oslabujú, takže nákaze skôr podľahneme.

Typickými symptómami sú kašeľ, nádcha a zachrípnutie. Možnou komplikáciou môže byť dodatočná bakteriálna infekcia, ktorá musí byť spravidla liečená antibiotikami.

Pri nedostatočnej regenerácií a opakovanej zníženej odolnosti jedinca môže dôjsť k takzvanému prekrytiu otvorených okien a tým k výraznému zníženiu imunitnej odolnosti organizmu a  k rozvoju poruchy imunity. Vtedy môže jedinec trpieť častými infekciami horných dýchacích ciest.

 

Príčiny prechladnutia 

Pôsobenie chladu môže prepuknutie ochorenia podporiť a po inkubačnej dobe od niekoľkých hodín až do dvoch dní sa vyskytnú prvé symptómy. Ak dôjde k dodatočnej infekcii baktériami, tak sa ochorenie zhorší. Po ôsmych až desiatich dňoch ochorenie spravidla úplne odznieva aj bez terapeutických opatrení.

Rôznorodé typy vírusov môžu vyvolávať choroby z prechladnutia, ako napr. rinovírus, vírus RS, parachrípkový vírus alebo adenovírus. Po dvoch dňoch môže toto vírusové ochorenie dodatočnou bakteriálnou infekciou prejsť do bakteriálneho ochorenia, ktoré sa označuje ako zmiešaný typ infekcie. Pri týchto baktériách sa väčšinou jedná o streptokoky alebo stafylokoky a ich preliečenie si vyžaduje antibiotickú liečbu.

Prejavy prechladnutia

Na začiatku alebo počas ochorenia dochádza často ku všeobecným symptómom ako zimomriavky, zvýšená teplota, pocit ubytosti a choroby ako aj bolesti hlavy a údov. Hlavne u detí sa môže príležitostne objavovať aj horúčka.

Úplne typickými symptómami sú kašeľ, nádcha a zachrípnutie. Prechladnutie sa väčšinou ako prvé prejaví bolesťou v krku a zapchatým nosom, môže sa pridružiť mierny kašeľ, ktorý s bolesťou hrdla postupne mizne už do dvoch dní. Horúčka u dospelých väčšinou počas prechladnutia nie je prítomná. Hlieny v nose sú v prvé dni vodnaté a po niekoľkých dňoch už hustejšie, až vymiznú úplne. Prechladnutie by malo ustúpiť maximálne do týždňa, ak nie, môže sa jednať už o bakteriálnu infekciu a bude potrebná liečba antibiotikami. Niekedy sa nádcha zamieňa s alergiou alebo infekciou prínosových dutín.